Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın
 
Haberin videosunu izlemek için tıklayınız​

ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla bugün 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında eylem düzenlendi. Bu kapsamda 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edildi.

İçişleri Bakanlığımız,  trafik kazalarında her yıl yaklaşık bin 700 yayanın hayatını kaybetmesi üzerine harekete geçerek, Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık %23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı.

İçişleri Bakanlığı, yılda yaklaşık 7 bin 400 insanın hayatını kaybetmesine, 300 bin vatandaşın yaralanmasına sebep olan trafik meselesine çözüm bulabilmek için yoğun güvenlik önlemlerinin yanı sıra farkındalığı artırıcı “Kırmızı Düdük, Bu Yolda Hep Birlikteyiz, Çocuklar, Polis, Jandarma Trafik Denetiminde” kampanyaları, kaza kara noktalarında alınan tedbirler, hava araçları ile denetim, trafik denetimlerinde yüz yüze iletişimin arttırılması, trafik ekiplerine motosiklet takviyesi, otoyollarda ortalama hız koridoru oluşturulması, kazaların yoğun olarak meydana geldiği gün ve saatlerde ekip ve personel sayısının iki katına çıkarılması ve trafik ekiplerinin görünürlüğünün artırılması,  bayramlarda alınan yoğun güvenlik önlemleri, karayollarına yerleştirilen maket araçlar, trafik eğitimleri gibi birçok uygulamayı da hayata geçirdi.
İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu önderliğinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, Jandarma Genel Komutanı Sayın Orgeneral Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Sayın Tuğamiral Ahmet Kendir ve Sivil Toplum Örgütü üyeleri yaya geçitlerinin sürücüler tarafından fark edilmesi, yaya geçitlerinde yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması ve vatandaşların yaya geçitlerini kullanmasının teşvik edilmesi amacıyla Ankara Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı'nda düzenlenen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” eylemine katıldı.
81 ilde eş zamanlı olarak 12.00-13.30 saatleri arasında düzenlenen eylemde, Bakan Yardımcıları, valiler, kaymakamlar ile il ve ilçe emniyet müdürleri, il ve ilçe jandarma komutanları yer aldı. Vali ve kaymakamlar tarafından yaya trafiğinin olduğu yerler başta olmak üzere; il ve ilçelerde görev yapan yaklaşık 200 bin kolluk personeli okul ve yaya geçitlerinde görevlendirildi.
“Yaya Öncelikli Trafik” için hazırlanan afiş ve pankartlar çoğaltılarak tüm il/ilçe merkezlerindeki kamu kurum ve kuruluşlarına asıldı. Eylemin yapıldığı yaya geçitlerinde görevli kolluk personeli tarafından hazırlanan el broşürleri sürücü ve yayalara dağıtıldı.
Düzenlenen eylemde İçişleri bakanı Süleyman Soylu “2017 yılında tam tamına 7 bin 427 insanımızı trafik kazasında kaybettik. Bu büyük bir rakam, size bir rakam daha vermek istiyorum bunun bin 681’ini maalesef yayaların karşı karşıya kaldıkları trafik kazalarında kaybettik. Bunun yanında size bir iyileşmeyi daha söylemek istiyorum. Trafikte yaptığımız uygulamalarla hep birlikte biraz önce saydığım bütün paydaşların katkılarıyla son 3 ayda Kasım, Aralık ve Ocak’ta trafik kazasındaki ölümlerde %36,5 azalma yaşandı.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuşmasına “Devlet eylem yapar mı? Evet devlet eylem yapar, devlet trafik kazalarının önlenmesi için hem eylem yapar, hem de gereğini yapar her şey ceza değil. Öncelikle Türkiye Büyük Millet Meclisi, Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesinde bir değişiklik yaptı, bu değişiklikle kavşaklarda, trafik lambası olmayan yaya geçitlerinde aynı zamanda da trafik polisi veya görevlinin olmadığı yerlerde araçlar yaya geçidini ve yayayı gördüğü zaman yavaşlayacak ve duracaklar yayanın geçmesini bekleyecekler aynı dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi ardından da yoluna devam edecekler.” şeklinde devam etti.
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda Türkiye Polis Radyosu’na verdiği röportajda “Çok güçlü, çok geniş katmanlı, kapsamlı bir devlet eylemi yapıldı. Hayırlı bir iş için yapıldı, kırma dökme değil insanları kurtarma, ölümleri engelleme, yaralamaları engelleme için ve bu eylemin içerisinde gençlerimiz, çocuklarımız baş rol, etkin rol oynadılar.” dedi.
Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya konuşmasının devamında “Her yıl ortalama 7 bin civarında kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Geçtiğimiz 2017 yılında 7 bin 427, 2018 yılında da takriben 7 bin civarındaydı, bu da orta ölçekli bir ilçe nüfusunun yok olması anlamına geliyor.” diyerek trafik kazasında meydana gelen can kayıplarına vurgu yaptı.
Diğer bakanlıklarla ortak yürütülen kampanyaların önemine değinen Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya “Her yıl büyük ölçekte can ve mal kayıpları yaşanmakta ve bu kaldırabileceğimiz bir yük değil ve buna dur dememiz gerekiyordu. İşte bu noktada devletimiz, devletin tüm kurumları bakanlıkları, İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde Emniyet Genel Müdürlüğümüz, Jandarma Genel Komutanlığımız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız ile pek çok kampanyayı el ele vererek Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer bakanlıklarla müşterek olarak yürütmektedir. İşte bu kampanyada 82 milyonun ortak olduğu bir eylem olarak planlandı. 2019 yılı sonunda veriler açıklandığında da yapmış olduğumuz eylemlerin ne kadar etkili olup olmadığını göreceğiz.” dedi.​
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-Devlet Hizmetleri
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk Sayfası
 • Polis Bakım Ve Yardım Sandığı
 • Ulusal Araştırma Platformu
 • Turn Back Crime
 • Göç İdaresi Genel Müdürlüğü